Detailed Program of the School

Monday, June 18

Time Title Speaker(s)
08:30 - 09:30 Registration
09:30 - 11:00 Multidimensional, Spatial, and Metric Data Structures for Computer Graphics Applications (part I) Hanan Samet - University of Maryland
11:00 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 13:00 Multidimensional, Spatial, and Metric Data Structures for Computer Graphics Applications (part II) Hanan Samet - University of Maryland
13:00 - 14:30 Lunch Break
14:30 - 16:00 Geometry processing (part I) Pierre Alliez - INRIA
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 18:00 Geometry processing (part II) Pierre Alliez - INRIA

Tuesday, June 19

Time Title Speaker(s)
09:00 - 09:30 Presentation of the AIM@SHAPE Network of Excellence Bianca Falcidieno - IMATI-GE, CNR
09:30 - 11:00 Strategies for mesh segmentation (part I) Ariel Shamir - Mitsubishi Electric Research Laboratories
11:00 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 13:00 Strategies for mesh segmentation (part II) Ariel Shamir - Mitsubishi Electric Research Laboratories
13:00 - 14:30 Lunch Break
14:30 - 16:00 Mesh-based Shape Representations (part I) Leila De Floriani, Enrico Puppo (University of Genova)
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 18:00 Mesh-based Shape Representations (part II) Leila De Floriani, Enrico Puppo (University of Genova)

Wednesday, June 20

Time Title Speaker(s)
09:00 - 10:30 Curve Skeletons: Applications & Algorithms (part I) Deborah Silver - RutGers University
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 Curve Skeletons: Applications & Algorithms (part II) Deborah Silver - RutGers University
12:30 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 18:00 Guided City Tour (Historical center and Chocolate)

Thursday, June 21

Time Title Speaker(s)
09:00 - 10:30 Multi-resolution modeling (part I) Stephanie Hahmann (INPG) and Basile Sauvage (ULP Strasbourg)
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 Multi-resolution modeling (part II) Stephanie Hahmann (INPG) and Basile Sauvage (ULP Strasbourg)
12:30 - 14:00 Lunch Break
14:30 - 16:00 3D Data fusion and mesh reconstruction methods utilizing 3D Emerging Non-Contact Scanning Technologies (part I) Anath Fischer (Technion)
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 18:00 3D Data fusion and mesh reconstruction methods utilizing 3D Emerging Non-Contact Scanning Technologies (part II) Anath Fischer (Technion)
20:00 - 00:00 Social Dinner

Friday, June 22

Time Title Speaker(s)
09:00 - 10:30 Shape retrieval (part I) Simone Marini, Michela Spagnuolo, Daniela Giorgi, Silvia Biasotti (IMATI-GE, CNR)
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 Shape retrieval (part II) Simone Marini, Michela Spagnuolo, Daniela Giorgi, Silvia Biasotti (IMATI-GE, CNR)
12:30 - 14:00 Lunch Break
14:00 - 15:30 PhD Student presentations (10-15 minutes per presentation)
  • Memari Pooran, Reconstruction from Unorganized Cross Sections (J.D. Boissonnat, P. Memari)
  • Ben-Chen Mirela, Quad Remeshing with Cone Singularities
  • Bogomjakov Alexander, Geometry for Free-Viewpoint Video
  • Cornillac Melanie, Multiresolution morphing for planar curves (S. Hahmann, G.-P. Bonneau, B. Caramiaux, M. Cornillac)
  • Holdstein Yaron, Reconstruction of Freeform Objects Using Neural Networks Methods (Y. Holdstein, A. Fischer)
  • Kolomenkin Michael, Image matching using photometric information (M. Kolomenkin, I. Shimshoni)
15:30 - 16:00 Coffee Break
16:00 - 17:30 PhD Student presentations (10-15 minutes per presentation)
  • Miropolsky Alexander, Utilizing diverse scan data for surface reconstruction (A. Miropolsky, A. Fischer)
  • Tierny Julien, Geometry flavored topological skeletons: Application to shape retrieval (J. Tierny, J.P. Vandeborre and M. Daoudi)
  • Ofir Weber, Context-Aware Skeletal Shape Deformation
  • Albertoni Riccardo, Semantic and Visual Analysis of Metadata to Search and Select Heterogeneous Information Resources
  • Facinoli Marianna, A Hierarchical Spatial Index for Triangulated Terrains (M. Facinoli, L. De Floriani)
  • Robbiano Francesco, Descriptors and contexts: semantic characterization of shape descriptors
  • Vitali Maria, Multi-resolution Morse-Smale Complexes (E. Danovaro, L. De Floriani, M. Vitali)
17:30 End of the School

Registration is closed. Due to many requests, we have been forced to close the registration before the deadline. We already reached 50 participants.

Steering Committee

  • Leila De Floriani
  • Gill Barequet
  • Bianca Falcidieno
  • Craig Gotsman
  • Enrico Puppo
  • Michela Spagnuolo

Organizing Committee

  • Laura Papaleo (DISI)
  • Laura Montanari (DISI)
  • Daniela Peghini (DISI)
  • Davide Sobrero (DISI)
  • Marianna Facinoli (DISI)

The School is organized and hosted by the Department of Computer Science, University of Genova from June 18 to June 22, 2007.

In collaboration with:
SHALOM Project
Support:

AIM@SHAPE: Advanced and Innovative Models And Tools for the development of Semantic-based systems for Handling, Acquiring, and Processing knowledge Embedded in multidimensional digital objects